| Part Number | SMCJ36CA-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 602210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ36CA-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ36CA-E3 57T |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 40 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Peak Pulse Current | 25.8 A |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Clamping Voltage | 58.1 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 36 V |
| MSL Level | 1 |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ36CA-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 376V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC440A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 7.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ7.5AHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 3.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM5S36AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 10.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TPSMB12AHE3 52T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 0.35W 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for SD12-7.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 18.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T22CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 23.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T27A-E3 52.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ33CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24CAHE3 57T.pdf |
|
ROHM | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 60W 2-Pin SOD-962 Embossed T R Download PDF datasheet for VS5V0BC1EST15R.pdf |